KONTAKTY

Lukáš Tousek
Štěpánovice 125
Štěpánovice 125
tel: 731159818
fax: 731159818
napište nám
IČ: 72061545

Borovice - Pinus

Borovice je rod stálezelených, jehlicnatých stromů či keřů čeledi borovicovitých. Tento rod zahrnuje na 110 základních druhů a bezpočet roubovaných kultivarů.

Borovice se vyskytují od přímořských stanonovišť až po vysoké nadmořské výšky dosahující ke 4000 m. n. m.

Jednotlivé druhy borovic se dožívají velmi různého stáří, jsou známy exempláře ve stáří až 5000 let.

Velikost borovic zavisí na druhu a případně kultivaru, dorůstají od mini kultivarů cca 20cm a po velikost 100m,

Jehlice bývaji ve svazcích po 2 nebo 5, mají různou délku od cca 3cm až po cca 35cm. Barva jehlis je tmavě zelená ale u mnohých kultivarů může být do žluta či modra, vyjímečně i žíhaná zelenožlutá nebo bílozelená, stojí za zmínku že je i kultivar který mění barvu jehličí během roku kdy v létě je zelená a v zimě jasně žlutá.

Šišky zrají 2-3 roky, opět mají velmi různé velikosti od několika málo cm až po asi 50cm, tvar může být oválný, kulovitý nebo třeba i dlouze zahnutý. Posazení na větvích je také v závyslosti na druhu a to od jedné šišky nepravidelně na letorostu, přes pravidelné umístění po 2-4 šíškách až po trsovité přisednutí na větévce po mnoha kusech. Některé šišky jsou hutné a mohou mít i trny, jiné zase jsou dlouhé, jakoby řídké a obalené pryskyřicí.

Květy jsou jednodomé, různopohlavné. Samčí jsou prašníkové, žluté zřídka do růžova, nahloučené na letorostu a jasně viditelné. Samičí květy naopak malé, vyrůstající hned pod vrcholovým pupenem na krátkých stopkách po 2-3, mají často barvu do červena.